Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *

Najważniejszą przewagą technologii waterjet nad innymi technologiami cięcia CNC jest uniwersalność. Wodą można ciąć bardzo wiele materiałów takich jak szkło, guma, różnego rodzaju tworzywa sztuczne, itd. których cięcie laserem czy plazmą nie jest możliwe. 

Brak naprężeń

Obróbka strumieniem wody pozwala na wycinanie bardzo niewielkich lub cienkich detali których wycięcie laserem, plazmą lub frezarką nie jest możliwe ze względu na naprężenia powstające podczas obróbki. Podczas cięcia wodą również powstają naprężenia, są one jednak bardzo niewielkie.

Cięcie na zimno - brak wysokich temperatur podczas obróbki.

Kolejną zaletą cięcia wodą jest brak zjawiska nagrzewania się materiału podczas obróbki, co ma miejsce w konkurencyjnych technologiach jak laser czy cięcie plazmą. Materiał nie zmienia swojej struktury podczas cięcia, nie ma problemów z nadtopieniami, zmianami twardości stali, itd.

Zdjęcie termograficzne głowicy roboczej

Zdjęcie termograficzne głowicy roboczej podczas procesu

przecinania (obróbka bez zanurzenia w wodzie)

 Brak otworu startowego

Konwencjonalne metody obróbki wymagają zazwyczaj nawiercenia otworu startowego. W przypadku cięcia wodą taka konieczność nie występuje. Maszyna przebija materiał bezpośrednio w wycinanym konturze.

 

Oszczędność materiału

Oprogramowanie maszyny potrafi automatycznie ułożyć elementy do wycięcia na arkuszu w taki sposób żeby odpad był jak najmniejszy ( tzw. nesting ). Technologia pozwala na wycinanie detali które mają wspólne krawędzie ( Common cut ).

Bysoft nesting

Przykład rozłożenia detali na arkuszu ( Bystronic Bysoft )

Technologia

Jak działa waterjet?

Zasada powstawania strugi wody polega na podniesieniu jej ciśnienia do bardzo wysokich wartości, tak aby możliwe było "przeciśnięcie" wody przez bardzo mały otwór w tzw. kryzy (w języku angielskim nazwanej "orifice" lub "jewel"). Sam strumień wody pod wysokim ciśnieniem wypływający z takiej dyszy jest w stanie przeciąć miękkie materiały takie jak: pianka, guma itp.

W celu uzyskania wydajnego strumienia wody należy podnieś jej ciśnienie do wartości ok 1300-4000 bar (20 000-60 000 PSI). Ciśnienie tego rzędu spowoduje wymuszenie przepływu wody przez dyszę wodną (w której osadzony jest najczęściej diament) z otworem o typowej średnicy 0.18 - 0.4mm (0.007" do 0.015"). Powstaje w ten sposób struga wody o prędkości zbliżonej do prędkości dźwięku i bardzo dużej energii.

dowiedz się więcej...

Nasz waterjet

Bystronic ByJet 4022

  • Obszar cięcia: 4000 x 2250 mm

  • Liczba głowic tnących: 2

  • Maksymalna prędkość pozycjonowania: 84 m/min
  • Maksymalna prędkość cięcia: 50 m/min
  • Minimalna prędkość cięcia: 1 mm/s

Pełna specyfikacja...